Krásný den přeji!
Ani nevím, jak mě napadlo psát tento článek. Ale přijde mi to jako zajímavé téma. Hledala jsem různě na internetu.
Samozřejmě u každého jedince to je velice individuální.
Laskavost
Není nic krásnější než když je k tobě člověk milý a laskavý. Navíc je to úplně zadarmo! A udělá to radost spoustě bytostí.
Optimismus
Definice tohoto slova je: „Optimista je člověk, který má sklon vidět a posuzovat věci z té lepší stránky.“ Znáš větu: „Je ta sklenice poloplná nebo poloprázdná?“
Nemusíš být veselý/á 24/7, vidět vše růžově a sluníčkově. Myslím, že na příkladu se to lépe pochopí.
Sedíš ve vlaku a naproti tobě sedí člověk. Škaredě se na tebe podívá.
Pesimista si v hlavě řekne: „Jsem asi ošklivý. Nelíbím se mu. Co je na mně špatně?“
Optimista si řekne: „Okey, ten se špatně vyspal nebo nemá dobrej den.“
Smysl pro humor
Myslím, že tohle snad vysvětlovat nemusím. Umíš se zasmát dobrému vtipu, udělat si srandu ze sebe a občas brát i ty negativní situace s humorem.
Řeknu ti, že jsem potkala člověka bez smyslu pro humor a sarkasmus. Reálně jsem si myslela, že nikdo takový není. Ale i tací se na tomto světě najdou.
Mít vášeň pro něco
Tohle mám i ze svého pohledu. Naprosto zbožňuju někoho poslouchat, kdo se o něco zajímá nebo má nějaký koníček a je do toho úplně zažraný. Dokonce se přiučíš něco nového! Já bych třeba o knížkách mohla taky mluvit hodiny!
Drama free
Nikdo nemá rád, když se kolem člověka každou chvíli strhne nějaké drama nebo musí být neustále středem pozornosti. Nepustí vás ke slovu, protože stále mluví o svých problémech, vztazích apod. Vlastně pak neřešíte nic jiného než život druhého.
Zdravé sebevědomí
Tohle je pro spoustu lidí těžké, chápu. Já taky vždycky nebyla sebevědomá a i teď mám dny, kdy mi to chybí. Ale dobré je, že se to dá i naučit. Na internetu je spoustu článků o tom. (Možná bych to mohla i pročíst a nějaký sepsat. Měl/a bys o takový článek zájem?)
Zdravé sebevědomí je, když se máš rád/a takový/á jaký/á jsi. I s chybami, i se svojí tvrdohlavostí, i se svými schopnostmi a svým vzhledem. Ano, dá se spoustu věcí upravit, zakrýt, naučit. Důležité je mít se rád/a tady a teď.
Rozhodnost
Bez mučení přiznávám, že s tímhle mám problém, haha. Občas nevím, jak se mám rozhodnout. Dlouho mi to trvá nebo prostě nevím. Měl/a by ses umět rychleji rozhodovat. Nikdo nebude celé dny čekat než řekneš, co chceš. Hlavně v restauraci!! 😀
Buď prostě sám/a sebou
Není nic jednoduššího a krásnějšího. Prostě to tak je. Člověk si vás oblíbí takového/takovou jaký/á jsi. I když jsi třeba občas podivín, jak já! Navíc se člověk „vyvíjí“. Za rok nebudeš stejný/á jako dneska. Mění se hodnoty, názory i chování.
Naslouchej
Rada nad zlato. Občas je skvělé člověka prostě vyslechnout. Nemusíš mu ani radit. Prostě jen poslouchat.
Je lepší to brát i v tom hlubším smyslu. Naslouchat a vnímat, jak se dotyčný chová, tváří a cítí. „Poslouchat“ nejen slova.
Nestěžuj si
Ano, ano. Sem tam to je přípustné. Ale stěžovat si den co den, minutu za minutou? To by snad nikoho nebavilo poslouchat!
Slyšela jsem o pár tipech, jak se to odnaučit. Někteří si za každé postěžování udělají pár dřepů nebo kliků. (Je to jako, kdyby ses chtěl/a odnaučit mluvit sprostě.) Někteří za trest dělají nějaké domácí práce.
A méně bolestivá metoda je z knížky Svět bez stížností. Krásně tam vše popisuje. Proč, jak, z jakého důvodu. Jak se to lze odnaučit a přeměnit své myšlení. Samozřejmě to vyžaduje jisté cvičení. Ke knížce dostanete fialkový náramek. Když si postěžujete, přehodíte si náramek na druhou ruku. Pozorujete, jak často si náramek přehazujete. Snažíte se vydržet 21 dní v kuse bez stěžování. Nemusíš mít přímo jejich náramek. Postačí ti nějaký, který máš již doma.
Snad se dnešní článek líbil. Díky tomuto článku mě napadlo spoustu dalších témat. Pokud máš nějaké téma, které tě zajímá, určitě napiš!
S láskou, M.