Zdravíčko,
právě jsem dočetla knihu Kurvítka v hlavě od autora Ivo Toman. Musím říci, že to bylo velice zajímavé čtení. Dokonce jsem se i dozvěděla, jak se některé moje myšlenky „odborněji“ nazývají, jaká může být jejich příčina a jak se je snažit omezit.
Kniha není nijak dlouhá. Nemá ani 200 stran. Tudíž ji můžeš přečíst klidně za den! Normálně bych si z knížky udělala takové menší výpisky na papír. Lépe se to pamatuje a více se tyto informace dostávají do podvědomí. Ale přijde mi super, že bych je mohla vypsat rovnou sem, abys z toho taky něco měl/a. Na ten papír si to heslovitě opíšu nejspíš také. 😀
Jak na kurvítka v hlavě:
Vnější svět nelze změnit. Můžeš ale změnit svoje myšlení a reakci (chování).
- Minulost. Špatných vzpomínek se zbavíme tak, že se snažíme být v přítomném okamžiku – tady a teď. Nerozebírej svoji minulost. Nelituj svých uskutečněných činů. Nenadávej na ty, kteří ti ublížili – odpusť jim. Místo toho vylepšuj konce vzpomínek tak, že na všem najdeš něco dobrého. (Ublížila ti daná osoba? Co dobrého sis z této zkušenosti můžeš vzít?)
- Přítomnost. Buď vděčný/á a všímavý/á. Všímavost je uměním uvědomovat si přítomný okamžik a nezatěžovat se myšlenkami na minulost a budoucnost. Autor uvádí toto cvičení na zvýšení všímavosti: Soustřeď svou pozornost alespoň deset vteřin na své tělo a nějaký ze svých pěti smyslů. Donuť se uvědomit si fyzické pocity. Co právě teď cítíš? Co vidíš? Co slyšíš? Čeho se dotýkáš?
- Budoucnost. Buď přiměřeně optimistický/á a měj naději, sebedůvěru a víru. V krátkodobém výhledu očekávej, že můžou nastat problémy. Vyhledej si, co se může pokazit a postarej se, aby se to nestalo. Z dlouhodobého hlediska očekávej, že vše dobře dopadne – očekávání mají obrovskou sílu měnit naše myšlení a jednání.
Pociťuješ-li velké negativní emoce – hněv, strach, ponížení, uvědom si, že následující řešení jsou špatná.
- Přemítání – soustředění se na rozdíl, co máš a co ne. Způsobuje to další negativní emoce.
- Pláč a křik – Na chvíli se ti uleví, ale nic to nevyřeší.
- Potlačení emocí – také nepomáhá. Navíc spotřebuješ energii potřebnou k jiné činnosti.
- Vybití se – vztek nevybiješ, jen prodloužíš, při nejhorším znásobíš.
Místo toho se snaž:
- Symbolicky emoci pojmenuj 1-2 slovy.
- Změň své hodnocení situace – podívej se na to z jiného úhlu pohledu. Cvičení: najdi a napiš tři možné scénáře, jak by se na první pohled špatná situace mohla v budoucnosti proměnit v nějaký dar nebo příležitost.
- Soustřeď se na logické úlohy, tím oslabíš emoce. Odečítej: sto mínus sedm, mínus sedm, mínus sedm…
Když pociťuješ strach, uvědom si, že úloha strachu je chránit (tebe, tvoje ego). Musíš nejdříve zjistit:
- Je hrozba skutečná a je strach oprávněný?
- Je hrozba domnělá a v hlavě musíš přehodit své myšlení jinam. Cvičení s odečítáním.
Toulavé myšlenky. Tyto myšlenky utlumíme, pokud jsme tady a teď. Znovu můžeš praktikovat cvičení s odečítáním. Dalším lékem je pozornost k pozornosti samotné. Když zjistíš, že se tvá mysl ubírá za toulavými myšlenkami, cílevědomě se vrať zpět k úkolu, na kterém pracuješ. Časem se naučíš nejen lépe soustředit, ale také rozpoznat pesimistické myšlenky a nepolemizovat s nimi.
Hlas tvého vnitřního soudce. Řešením je sebesoucit. Dívej se na své neúspěchy vlídně. Každý má nedostatky a neúspěch tě jako člověka nesnižuje.
To, jak dopadne zkouška či pohovor nebo zda onemocníš, neovlivníš. Můžeš ale ovlivnit to, jak se na zkoušku připravíš a zda jíš zdravě, hýbeš se a dostatečně relaxuješ.
Připomínej si, že ve srovnání se zbytkem světa se tu máme fajn, možná až skvěle. Netrpíme hladem, nemáme tu války a ani přírodní katastrofy – obrovské bouře, hurikány, nekonečná sucha.
Deprese vznikají proto, že v dnešní době máme dost času, málo smysluplných činností a téměř žádné existenční starosti. Práce (činnosti) je nejúčinnějším lékem na špatné myšlenky.
Nemysli si, že všichni kolem tebe si stále všímají tvého vzhledu a chování. Ostatní se starají většinou jen a jen o sebe.
Nauč se říkat „ne“ a „máš pravdu“. Slovo „máš pravdu“ tě občas může vysvobodit z hádky – s blbci je těžké se hádat:)
Sebeovládání a silná vůle se často „unaví“. Pokušením podlehneš pokud tomu přispívají tyto vlivy: únava, hlad, spěch, hluk, moc podnětů, alkohol a drogy, strach, rozrušení a konflikty. Dej si pozor. Když se tyto věci nahromadí, často i drobnost může za tvé vybuchnutí.
Pravdu se nejčastěji dozvíte od unavených, opilých, naštvaných, vystrašených a vystresovaných lidí. V těchto stavech se pokus neřešit vážné situace. Odlož je na druhý den. Je to lepší.
Úkoly si piš do zápisníku, nebudeš si je muset pamatovat. Také si zapisuj své myšlenky. Lidská paměť není přesná a to co si myslíš, že si budeš pamatovat za 5 minut, tak prostě nebudeš. Zapisuj si i myšlenky, které tě „ruší“. Tím, že je zapíšeš budou brány za hotové. Časem se budou vynořovat méně často.
Chceš-li si více zapamatovat, piš si poznámky ručně na papír místo do počítače.
Digitální technika občas více škodí, než pomáhá. Také může způsobit více stresu a problémů.
- V autě nepoužívej navigaci, když nemusíš.
- Od e-knih se vrať zpátky ke klasickým knihám. Důležité e-maily si tiskni.
- Docházkové kurzy upřednostňuj před e-learningem.
- Nebuď vždy online. Měj dobu, kdy jsi nedostupný/á. Dopřej si trochu volna od digitálního světa.
PS: Pochválil/a jsi se dnes?
S láskou, M.
3 Komentáře
Skvělý článek, není od věci se nad těmito myšlenkami zamyslet. Minulost nezměníme a je fakt, že občas se tím lidé zbytečně trápí. 🙂
Naprosto dokonalý článek! Děkuji za připomenutí určitých věcí, myslím, že vše co si zde napsala dává obrovský smysl a nemohu nic jiného než s tím souhlasit 🙂
Jsem ráda, že se článek líbí! Děkuji!